האם משתלם להקים עסק מהבית?

האם משתלם להקים עסק מהבית?

מה זה בכלל אומר-עסק עצמאי מהבית

העסק העצמאי של רן

כשרן השתחרר מהצבא, המטרה הראשונה שלו היתה לחסוך מספיק כסף לטיול של שנה בדרום אמריקה (או במזרח..לא היה סגור עדיין על היעד)

החישוב שלו היה שיזדקק לכ 40,000 ₪ כולל טיסות, ביטוחים, ציוד ייעודי ועוד.

האופציות היו מלצרות, שמירה ואבטחה או להקים עסק עצמאי, מהבית, כזה שיאפשר לו להרוויח סכום הרבה יותר גבוה פר שעה.

גם שירה, שפוטרה ממקום העבודה שלה בגיל 50, התלבטה לגבי המשך דרכה המקצועית.

ברור שהיא הגיעה ממקום שונה לגמרי מרן, אבל גם היא בדקה את האלטרנטיבות והגיעה למסקנה שזה הזמן לעבוד עבור עצמה ולא עבור בוס כזה או אחר.

גם היא החליטה בשלב ראשון לפתוח עסק עצמאי, מהבית, כדי שלא להיכנס להוצאות נוספות כמו שכירת משרד, עלויות נסיעה ועוד.

בחינת שוק העצמאים בארץ, מגלה מאות אלפי עסקים עצמאיים, אליהם מצטרפים מדי יום ביומו עשרות עסקים חדשים (פטורים או מורשים) וכן חברות בע”מ.

 כל מי שפותח עסק, ולו הזעיר ביותר, מחוייב בדיווח לרשויות, בהן בעיקר מע”מ, מס הכנסה וביטוח לאומי.

מי שלא יפתח תיק ברשויות המס, ייחשב כמי שעובד בשחור ,ויסתכן בתביעה ובתשלום קנסות גבוהים במיוחד.

עסק עצמאי מהבית

פתיחת עסק עצמאי מהבית-איך מתחילים?

אם כך, אחרי התלבטויות,החלטתם להקים עסק חדש? כל הכבוד! פתיחת עסק הוא מהלך מורכב ולפעמים גם מאתגר, אבל הוא לא חייב להיות סיוט .

מהי הפרקטיקה?

פתחתם עסק בבית? בראש ובראשונה צריך להגדיר את סוג העסק.

מה האופציות העומדות לרשותכם?

עוסק מורשה

עוסק מורשה לעומת זאת, צפוי להגיע למחזור עסקאות גבוה מ- 100,000 ש”ח בשנה ללא תקרה המוגדרת בחוק, או לחלופין אם הוא נכלל ברשימת המקצועות החופשיים המחויבים להירשם כעוסקים מורשים, ללא קשר לסך מחזור העסקאות

כגון מקצועות הייעוץ התיווך ועוד.

עוסק פטור (שנקרא בעבר ‘עוסק זעיר’ והיום אינו קיים יותר);

שתי הגדרותיו העיקריות של עוסק פטור הן מחזור עסקאות שנתי שאינו עולה על כ- 100,000 ש”ח ברוטו (הסכום המדויק מתעדכן משנה לשנה), ומשלח יד שאינו מוגדר כחופשי..

שלב שני: פתיחת התיק במע”מ ומס הכנסה

את פתיחת שני התיקים, במע”מ ובמס ההכנסה, מומלץ לבצע בסמיכות זה לזה ואפילו באותו יום (בערים רבות המשרדים אפילו סמוכים), כאשר הראשון מבין השניים הוא משרדי מע”מ. תהליך הרישום הוא קצר ופשוט,

בתהליך פתיחת התיק במע”מ ומס הכנסה ידרשו מכם לענות באופן מדויק ככל הניתן על שאלותיהם של הפקידים במקום – בכדי להבין את אופי העסק ואת מחזור עסקאותיו העתידי, ולבסוף גם לקבוע עבורו מקדמות תשלום לשנה הקרובה.

ההמלצה שלי היא להתייעץ עם יועץ מס או רואה חשבון לפני פתיחת התיק, כדי להימנע מטעויות שיהיה קשה לתקן בהמשך הדרך

שלב שלישי-דיווחים שוטפים

עוסק פטור

חייב לשלם באופן קבוע תשלומים לביטוח לאומי, ולהוציא קבלות על כל הכנסה מלקוח.

כמו כן עליו להגיש דוחות שנתיים בלבד, בהם בעיקר הוצאות העסק וההכנסות ממנו.

למרות שעוסק פטור אינו מחויב בתשלום מע”מ ולכן פטור מגביית 17% תוספת תשלום מלקוחותיהם עבור השירותים שאותם הם מספקים, עליו לדווח על מחזור הכנסותיו למע”מ אחת לשנה.

עוסק מורשה

גם עוסק מורשה מחוייב בתשלום עבור ביטוח לאומי בהתאם למקדמות,

כמו כן עוסק מורשה מחויב כאמור גם בתשלום מע”מ עבור כל שירות שהוא מעניק, וכן בדיווח דו-חודשי לרשויות בהתאם להכנסותיו (ולא אחת לשנה כמו במקרה של עוסק פטור), ולבסוף עליו להנפיק חשבוניות לצד הקבלות עבור תשלום מלקוחות.

מס על קופת גמל להשקעה

אודות כותבת המאמר, דפנה נוה

יועצת מוסמכת לכלכלת המשפחה ,בוגרת קורס יועצים ומלווים לכלכלת המשפחה מטעם תפנית-בית הספר למנהלים ולפיננסים של האוניברסיטה הפתוחה ומכון רדליך. חברה באיגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל.
מלווה כבר כשש שנים משפחות, זוגות צעירים ויחידים ליציאה מהמינוס ולצמיחה כלכלית. מתמקדת כיום בליווי זוגות שאחד מבני הזוג עצמאי והאחר שכיר. בעשור האחרון התמקצעתי בתחום כלכלת המשפחה, ייעוץ נדל”ן ומשכנתאות.
למרות הניסיון הרב שלי, אני מתרגשת בכל פעם מחדש מכל משפחה שבחרה לעבור תהליך שיאפשר לה לחיות ברווחה כלכלית ובאיכות חיים מקסימלית.

אני מגיעה מרקע של קניינות ורכש, עבודה במסגרת של תקציבים, ייעול הקניות וחיסכון בעלויות לארגון, ובזה גם נמדדה ההצלחה שלי בתפקיד.

אני נשואה מזה כ-41 שנים, אם ל-3 בוגרים וסבתא ל-4 אהובים.
משפחה עבורי היא ערך, מאז ומתמיד, היא מקור לביטחון, ליציבות, לאהבה ולאושר גדול.

דפנה נוה-יועצת לכלכלת המשפחה

האם צריך תכונות מיוחדות כדי לפתוח ולהצליח בעסק מהבית?

פתיחת עסק מהבית, זוהי יזמות, ולפיכך אפשר להתייחס אל מי שפותח עסק מהבית, כאל יזם!

באופן עקרוני התשובה היא כל אחד ואחת ממכם הוא בעל יכולת ומסוגלות ליזמות, לפתיחת עסק מהבית. 

אם נתבונן במיתוס לפיו יזם הוא בעל תכונות מולדות ומוגדרות, הרי שמחקרים בארץ ובעולם הוכיחו שאין אמת במיתוס הזה, ובעצם בכל אדם קיימות תכונות חזקות שמאפשרות לו להקים עסק מהבית, ויותר מכך, יש סט של תכונות נוספות שניתנות לאימון או לרכישה

כמו:

 • ניהול זמן
 • ידע טכנולוגי
 • הופעה מול קהל
 • התמדה ונחישות

ועוד.

עסק קטן מהבית-על מה לשים את הדגש?

 1. רן ושירה הגיעו למסקנה שמתאים להם לפתוח עסק קטן מהבית, וכעת נעבור על מה לשים את הדגשים כדי לתת לעסק את הסיכוי הטוב ביותר להצליח.

  • הגדירו את תחום העיסוק וודאו שיש לו צרכנים פוטנציאלים.
  • דוגמא, אם אתם אוהבי כלבים, אפשר להקים עסק של הוצאת הכלבים מהבית לטיול ועשיית צרכים. במשפחות רבות בעלי הכלבים עובדים שעות ארוכות, וכלבים, בעיקר צעירים, חייבים לצאת כדי שלא לעשות את הצרכים בבית. גם הקורונה הביאה אתה פריחה לתחום כאשר משפחות רבות מבודדות ואינן יכולות לצאת עם הכלבים.
  • בחרו את הנישהאם ניקח לדוגמא את שירה, היא החליטה להתמקד במכירת אוכל מבושל, לאחר שבחנה את ההיצע, החליטה שהנישה שלה תהיה אוכל מבושל לסוכרתיים שחייבים אוכל מיוחד.
  • זה השלב בו חייבים להגדיר את קהל היעד- אל הקהל הזה נכוון את הפרסום שלנו. אם נחזור לדוגמאות, אפשר לחפש קבוצות פייסבוק של אוהבי כלבים באיזור המרכז. או קבוצות פייסבוק שמחפשות מתכונים אנשים סוכרתיים.
  • תכנית עבודה – אי אפשר להתחמק מבניית תכנית עבודה. התכנית מהווה מסגרת לעסק וליעדים שלו
  • צעדים אופרטיבים – הצעדים האלה ייגזרו מתוך תכנית העבודה, ויהכו אותה ליישומית. בתוך התכנית האופרטיבית יש להגדיר גם לוחות זמנים.                                 

  כמי שעובדת מהבית, גם אני מגדירה לעצמי משימות ומכניסה ליומן את הזמנים שאני מתכננת להקדיש לכל משימה ומשימה.

  אחד המוקשים של עסק קטן מהבית, הוא שהבית מאד תובעני, ותמיד יש משימות שצריך להשלים.

  אם לא מגדירים זמנים לעבודה על משימות של העסק, יש סיכוי שהשבוע יעבור  והמשימות יתמוססו.   

  • בתור בעל עסק קטן מהבית, חובה עלינו להקדיש תשומת לב גם להתפתחות שלנו הן כבעלי עסקים, והן בתחום האישי.                                                                                                                                                                                              למידה מקיפה של תחומים כגון שיווק ומכירות, התנהלות במסגרת תקציב וגם בניית ביטחון עצמי, התפתחות אישית ועוד.
  • TO DO הכל טוב ויפה אך אם לא נעשה, כלום לא יקרה!
לגרום לחלומות להתגשם

ואם אתם מוצאים שהתכנון הזה מורכב מדי, אבל הבנתם את החשיבות שבו, דברו אתי בטל. 054-6766075, או השאירו פרטים בטופס צור קשר ואחזור אליכם בהקדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *